Новини

"Міжнародні індекси: гарна картинка або інструмент для прийняття рішень?"

«Ми віримо у значущість індексів. Індекс - це важлива інформація, з якою потрібно вміти правильно працювати. Індекси зазвичай не дають висновків, але дають уявлення про певні тенденції. Різні індекси відбивають різні аспекти економіки, освіти, інститутів. Але для того, щоб цю інформацію використати, треба навчитися її читати», - зауважила директор Фонду «Ефективне управління» Наталія Ізосімова.

На конференції експерти підтримали думку Наталії Ізосімової стосовно того, що індекси - важливий, але не основний інструмент для формування державної політики.

«Результат у міжнародному рейтингу - це не головна мета для держави, а інформація, яка допоможе обрати правильний напрям під час формування  політики», - вважає Стефан Мерґенталер, заступник голови групи стратегічного прогнозування Всесвітнього економічного форуму.  На думку експерта, дані міжнародних індексів, які оцінюють розвиток країн, повинні розглядатися в контексті, а не сприйматися як абсолютна істина.

З цим погоджується Ігор Бураковський, директор Інституту економічних і політичних консультацій, який вважає, що міжнародні індекси не мають бути метою економічної політики держави.
«Мені здається, що в Україні існує дитяче захоплення індексами. Я не розумію того, коли метою економічної політики стає просування за якоюсь певною шкалою. Коли мета економічної політики - просування в рейтингу Doing Business, це не зовсім серйозно», - зазначив Ігор Бураковський.

Представниця Малайзії Лі Со Хун, старший директор з глобальної  конкурентоспроможності, Корпорація продуктивності Малайзії, також відзначила важливість правильного трактування міжнародних індексів. «Ми проводимо моніторинг більше 20 міжнародних індексів і рейтингів. Проблема такої кількості звітів у тому, що вони містять різну термінологію, і вам треба  добре на цьому розумітися, тому що іноді дані цих рейтингів  суперечать один одному.

Наприклад, ви займаєте провідні позиції в одному рейтингу, та можете бути аутсайдером в іншому. І абсолютно незрозуміло, чому так відбувається, адже, на перший погляд, ці рейтинги ідентичні», - зазначила Лі Со Хун.

Головний редактор російського журналу «Російський репортер» Віталій Лейбін - споживач і одночасно виробник рейтингів. Оскільки редакція журналу формує рейтинги великих російських міст, фахівець вважає, що треба робити конкретні заходи, а не варто перейматися місцями в рейтингах,  і наводить для  прикладу Калузьку область РФ, яка має статус провідного автомобільного  кластеру країни.

«Ефект економічного дива Калузької області відбився в рейтингу Doing Business, але не завдяки тому, що були поліпшені показники в рейтингу, а лише через те, що місцеві чиновники припинили брати хабарі і впровадили інфраструктуру на майданчиках для будівництва», - відзначив російський експерт.

У рамках конференції також було представлено новий аналітичний продукт Фонду «Ефективне управління» - збірник «Україна у світі: огляд міжнародних індексів». До збірника, крім інших, увійшли такі визнані у світі індекси, як Індекс глобальної конкурентоспроможності Всесвітнього економічного форуму, Індекс конкурентоспроможності країн світу Міжнародного інституту розвитку менеджменту, Індекс легкості ведення бізнесу Всесвітнього банку, Індекс економічної свободи The Heritage Foundation у партнерстві з The Wall Street Journal.

Дата: 08.07.2013
Джерело: Газета "Бізнес"