Новини

Презентація шостого видання Звіту про конкурентоспроможність регіонів України 2013

У 2013 році істотно змінилася п’ятірка лідерів національного рейтингу конкурентоспроможності. Одеська область, випередивши Донецьку і Дніпропетровську області, зайняла третє місце. При цьому лідерські позиції втратила Київська область і вже не перебуває в першій п’ятірці рейтингу. Про це на презентації шостого видання Звіту про конкурентоспроможність регіонів України 2013, підготовленого Фондом «Ефективне управління» за підтримки Всесвітнього економічного форуму (ВЕФ), зауважив старший менеджер проектів Фонду, співавтор Звіту Ігор Гончаренко.

«Цього року, згідно зі Звітом про конкурентоспроможність регіонів України, усі без винятку регіони покращили свої оцінки. За три останні роки декілька регіонів істотно просунулися вгору в рейтингу. Серед них АР Крим, позиції якої покращали на 11 місць, Хмельницька область — підвищення в рейтингу на 7 місць, Одеська і Рівненська області, які піднялися на 5 місць у рейтингу. З іншого боку, декілька областей України втратили свої позиції: Луганська й Миколаївська області опустилися на 8, а Волинська — на 5 місць в національному рейтингу», — відзначив експерт.

У результаті, нова п’ятірка лідерів виглядає таким чином: місто Київ, Харківська область, Одеська, Донецька та Дніпропетровська області. Як і раніше, це великі регіони з достатньо розвиненою інфраструктурою і системою вищої освіти, технологічно підготовлені, з розвиненим бізнесом і розвиненою інфраструктурою для інновацій. П’ятірка ж регіонів, що замикають рейтинг, у цілому залишилася незмінною: Чернігівська, Тернопільська, Житомирська, Херсонська та Кіровоградська області. Виняток становить Херсонська область, яка цього року нарешті залишила останнє місце в рейтингу.

Порівняно з країнами світу, лідер українських регіонів місто Київ займає 51-е місце серед 148 країн і перебуває на рівні таких країн, як Латвія, Казахстан, Італія. Оцінка Кіровограда, що замикає національний рейтинг, відповідає 99-му місцю у світі. Таку ж позицію займають Нікарагуа та Сальвадор.

Що стосується окремих складових Індексу конкурентоспроможності, то рівень розвитку інститутів у регіонах України традиційно є фактором, що стримує  зростання конкурентоспроможності, особливо це актуально для лідерів рейтингу. Наприклад, Київ третій рік займає останнє місце за цією складовою і перебуває на 104-му місці в глобальному рейтингу 148 країн (рівень Кот-Д’Івуару). Кращу оцінку з інститутів цього року отримала Хмельницька область - 68-е місце в глобальному рейтингу, що відповідає рівню Грузії. Концентрація великого та високоефективного бізнесу позитивно вплинула на результати Донецької області: з ефективності корпоративного управління оцінка регіону є вищою, ніж у Швейцарії, Канади та США, і відповідає 11-му місцю у рейтингу 148 країн світу.

За складовою інфраструктури всі регіони країни мають високі оцінки з якості залізничної інфраструктури і погані оцінки з якості автодоріг, інфраструктури портів і повітряних перевезень. Наприклад, Харківська область за якістю залізничної інфраструктури займає 11-те місце в глобальному рейтингу, що відповідає рівню Нідерландів. Що стосується столиці, то інфраструктура залишається її конкурентною перевагою не тільки серед регіонів України, але й  порівняно зі 148 країнами світу - за підсумками 2013 року Київ має оцінку значно вищу за середню по Україні, і займає 32-е місце у світі. Гіршу оцінку за цією ж складовою має Тернопільська область, що відповідає 101-му місцю у світовому рейтингу (рівень Румунії та Албанії).

За рівнем розвитку бізнесу середня оцінка регіонів України є нижчою за  середню по світові. Разом із тим, вона є вищою за середні показники країн СНД та ЦСЄ. Стримує зростання позицій регіонів за даною складовою недостатньо широкий  ланцюжок доданої вартості та низький рівень розвитку виробничих процесів. Безумовним лідером за рівнем розвитку бізнесу в Україні другий рік поспіль є Донецька область, яка демонструє високі результати й за світовими мірками. Вона перебуває на рівні 53-го місця у світі, що відповідає результатам Естонії, Чилі та Мексики.

Про те, що український бізнес не здатний успішно конкурувати на глобальному ринку, свідчать і результати спеціального дослідження Фонду, проведеного в рамках підготовки Звіту про конкурентоспроможність регіонів України 2013. Зважаючи на те, що український бізнес володіє відносно високою динамікою щодо змін і потенціалом до розвитку в певних сферах, йому часто бракує знань, технологій і фінансових ресурсів, а іноді й просто культури ведення бізнесу.

«За низкою показників український бізнес програє не лише світовим лідерам, а й порівнюваним країнам Східної Європи та СНД», - зазначила директор Фонду  «Ефективне управління» Наталія Ізосімова.

Вона також додала, що зростання конкурентоспроможності країни залежить не тільки від дій уряду, а й значною мірою від самого бізнесу.

«Від того, наскільки успішно бізнес зуміє реалізувати свій потенціал, нівелюючи відставання від лідерів рейтингу в світі, багато в чому залежатиме майбутній успіх України в конкурентній боротьбі на глобальному ринку», - зауважила Наталія Ізосімова.

Як і раніше, в основу Індексу національної конкурентоспроможності покладена методологія розрахунку Індексу глобальної конкурентоспроможності Всесвітнього економічного форуму.

«Дані, отримані в результаті подібних досліджень, не тільки є важливим інструментом порівняльного аналізу фактичних результатів і трендів минулих років, але вони також можуть слугувати основою для дискусій з метою формування економічної політики на перспективу. Всесвітній економічний форум використовує свій Звіт про глобальну конкурентоспроможність як одне з джерел інформації в процесі розробки довгострокових сценаріїв економічного розвитку України. Результати цієї роботи будуть представлені на щорічному форумі в Давосі в січні 2014 року», - повідомив молодший директор ВЕФ Стефан Мергенталер.

Дата: 28.11.2013