Фото: mynizhyn.com
Якщо парламент зареєструє та прийме законопроєкт про зміну “копійки” на “шаг”, то наступний плановий тираж українських монет вже може бути з новою-старою назвою. Старі монети також залишаться в обігу, заявив голова НБУ Андрій Пишний в інтерв’ю виданню NV.
Він запевнив, що ніяких додаткових витрат зі сторони Нацбанку або держбюджету для переході з копійок на шаг не потрібно. Пишний пояснив: в обігу знаходиться майже 15 млрд монет різного номіналу, і майже 5,5 млрд з них – це копійки номіналом 10 і 50. НБУ щороку докарбовує нові монети з метою заміни тих, що зношуються і виводяться з обігу.
– У цьому році вже заплановано докарбування щонайменше 20 млн монет. Ми хочемо, щоб це наступне докарбовування стосувалося монет, номінованих не в копійках, а в шагах, – пояснив Пишний.
Певний час в обігу будуть і копійки і шаги, і вони будуть мати «абсолютну рівнозначність».
– Не буде примусово вилучатися копійка. Просто на заміну тієї монети, яка виводитиметься з обігу, буде в достатньому обсязі карбуватися монета відповідного номіналу, але вже з назвою, яка є питомо українською – шаг, – додав Пишний.
Він наголосив, що завдяки такому кроку можна буде уникнути додаткових витрат, пов’язаних з утилізацією копійок та виготовленням шагів для їх заміни. Пишний додав, що це буде «тривалий органічний процес заміни».
2 вересня 2024 року голова НБУ Андрій Пишний оголосив, що банк ініціював зміну назви розмінної монети з “копійка” на “шаг”. На презентації ініціативі він заявив, що така назва для розмінної монети, як «копійка», фактично є символом московської окупації. Назва “шаг” вже використовувалася на території України в XVI-XVII ст., а також, зокрема, у творчості Тараса Шевченка, Лесі Українки. 14 жовтня Голова Українського інституту національної пам’яті (УІНП) Антон Дробович підтримав ініціативу НБУ зміни назви розмінної монети.
Джерело