Фото: rbc.ua
У грудні на українців чекає чимало змін. Тисяча гривень «зимової підтримки», нові критерії бронювання, підвищення податків, передсвяткове підвищення цін та інші «сюрпризи». Коротко про розповідає про головні зміни останнього місяця 2024 року.
Підвищення податків: вже з 1 грудня
28 листопада Володимир Зеленський підписав закон про «історичне» підвищення податків.
І підвищення мало б відбутися 29 листопада – у перший день після публікації Закону №4015-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» в офіційному виданні Верховної Ради «Голос України». Та й голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев одразу повідомив: зважаючи на термін публікації закону, він набуде чинності з 29 листопада.
«Таким чином, військовий збір за новою ставкою має бути утриманий лише за 2 дні листопада. Щодо ФОП, ми внесли відповідну поправку, згідно з якою зобов’язання зі сплати ВЗ за новими ставками для них будуть діяти з 1 січня 2025 року, якщо правка наступного тижня буде підтримана ВР», – зазначив Гетманцев.
Зрештою схаменулись, можна сказати, пожаліли бухгалтерів, яким би довелось перераховувати за ці два дні до кінця місяця військовий збір.
Тож Гетманцев відрапортував, що закон набуде чинності все ж 1 грудня 2024 року.
– Безсонна ніч і є результат – ресурсний закон набуде чинності 1 грудня 2024 року. Опублікований буде, відповідно, 30 листопада. Здоровий глузд переміг. Будемо вважати це «помилкою друкаря». Шановні бухгалтери, вибачте за втрачені нервові клітини, – написав Гетманцев у своєму ТГ-каналі.
Аналітик Андрій Шевчишин нагадав головні «покращення», які несе новий закон:
підвищення військового збору з 1,5% до 5%, крім військових; військовий збір у розмірі 1% від доходу для ФОП 3-ї групи; військовий збір для ФОП-платників єдиного податку 1, 2 та 4 груп на рівні 10% мінімальної зарплати; встановлення ставки податку на прибуток підприємств для небанківських фінансових установ на рівні 25%; щомісячне подання звітності ПДФО (для економічного бронювання); 50% податку на прибуток банків.
Плюс регулювання паливного бізнесу, що призведе до мультиплікативного ефекту на все, та підвищення акцизу на цигарки – «подарунок» для тих, хто хотів кинути палити, додав експерт.
До речі, про ФОП:
«Щодо ФОП, ми внесли відповідну поправку, згідно з якою зобов’язання зі сплати ВЗ за новими ставками для них будуть діяти з 1 січня 2025 року, якщо правка наступного тижня буде підтримана ВР», – підкреслив Гетманцев.
Бронювання по-новому
1 грудня 2024 року в Україні запрацює новий порядок бронювання від мобілізації. Відтепер оформлення відстрочки від мобілізації відбуватиметься через портал «Дія» та узгоджуватиметься Мінекономіки та Міноборони.
Підприємства та установи, які раніше мали статус критичних, мають підтвердити його у термін до 28 лютого 2025-го. Додатково вводять критерій щодо заробітної плати працівника, якому оформлюється бронь: середня зарплата за останній квартал не може бути нижчою ніж 2,5 мінімальної зарплати, тобто 20 тис. грн. Також у підприємства не має бути заборгованості зі сплати податків.
“Тисяча Зеленського”: зимова підтримка
Наприкінці жовтня українцям повідомили про виплату 1000 грн з коштів державного бюджету в рамках «зимової підтримки». Подати заявку на ці виплати можна буде з 1 грудня 2024-го, оформлення відбуватиметься в мобільному застосунку «Дія».
Кошти зарахують на той же рахунок, на який надходять кошти «Національного кешбеку». Пенсіонерам та особам з інвалідністю, які є отримувачами пенсії або соціальної допомоги через «Укрпошту», нададуть готівку через «Укрпошту».
Витратити цю тисячу можна буде до кінця 2025 року на ті ж товари та послуги, що і кошти «Національного кешбеку»: оплатити комуналку, мобільний зв’язок, книги, різноманітні послуги тощо.
Грошова допомога на дітей
Ще одна виплата в рамках «зимової підтримки» – грошова допомога малозабезпеченим родинам із дітьми, родинам переселенців із дітьми та особам з інвалідністю І групи з-поміж ВПО під назвою «Тепла зима». На кожну дитину виплатять 6500 грн одноразової допомоги, таку ж суму отримають особи з інвалідністю.
– Протягом грудня кожна малозабезпечена родина, а також сім’ї ВПО, в яких є діти або дорослі з інвалідністю І групи, отримають на кожну дитину по 6500 грн. Це кошти на закупівлю дітям теплого одягу, взуття та інших речей, які потрібні взимку, – повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль на засіданні уряду 26 листопада.
Гроші надійдуть отримувачам протягом грудня 2024. Виплати буде призначено автоматично, додатково звертатися за оформленням цієї допомоги не потрібно.
Тарифи: поки без змін
З 1 грудня 2024 року тарифи на електроенергію, газ, гарячу воду та опалення не зміняться.
Для клієнтів “Нафтогазу” ціна залишатиметься на рівні 7,96 грн за куб, у інших постачальників вона коливатиметься від 7,7 грн до 9,90 грн за кубометр.
Відповідно до мораторію на підвищення цін, який діє в умовах воєнного стану, тарифи на опалення для населення також залишаються на рівні минулого року. За даними “Київтеплоенерго”, у грудні столичні мешканці сплачуватимуть 1654,41 грн/Гкал.
Тариф на електроенергію з червня 2024 року становить 4,32 грн/кВт*год і залишатиметься незмінним до кінця квітня 2025 року.
Субсидії: вже не на весь опалювальний сезон
В Україні триває призначення субсидій на опалювальний сезон. Але якщо при оформленні субсидії до 30 листопада включно субсидія нараховувалася на весь опалювальний сезон, то при оформленні з 1 грудня суму субсидії розраховуватимуть виключно з грудня.
Щоб звернутися по субсидію, потрібно надати заяву та декларацію до Пенсійного фонду. Зробити це можна кількома способами: через додаток Пенсійного фонду, портал «Дія», портал Пенсійного фонду, а також особисто у відділеннях ПФУ або ЦНАП.
Тим, хто подає документи на субсидію на придбання твердого або рідкого пічного палива, варто прискоритися: цю субсидію можна отримати до кінця 2024 року.
«Укрзалізниця» запускає нові поїзди
З 15 грудня «Укразалізниця» запускає прямий щоденний поїзд Київ – Будапешт, який стане 20-м міжнародним поїздом «Укрзалізниці». Він курсуватиме у складі стандартних спальних вагонів: купе та люкс.
«Призначенню цього рейсу передувало багато дипломатичної роботи, щоб саме широкі вагони у кількості не менше 8 на рейс змогли доставити українців з Києва до столиці Угорщини. Саме тут знаходиться аеропорт імені Ференца Ліста, найбільший аеропорт регіону, багато рейсів якого тепер синхронізовані з українським поїздом», – зазначив голова правління «Укрзалізниці» Олександр Перцовський.
Новорічні свята: без додаткових вихідних
Зимові свята починаються в Україні з Дня Святого Миколая. Після переходу Православної церкви України на новий календар свято перенесено з 19 грудня на 6 грудня.
Також у грудні святкуємо Різдво Христове (25 грудня), що входить до переліку державних свят. Хоча через воєнний стан в Україні всі додаткові вихідні на свята скасовано.
Масових розваг та ярмарків цьогоріч не планується, але українці все одно відчують наближення свят через традиційне передсвяткове зростання цін. Експерти прогнозують подорожчання майже всіх продуктів – овочів та фруктів, молока та сирів, м’яса та солодощів. І з дуже великою вірогідністю після новорічних свят ціни не знижуватимуться: експерти кажуть, що максимум, на що можна розраховувати, – це зниження темпів зростання.