Фото: Getty Images (ілюстративне фото) РФ та Китай забирають у ЄС та США дефіцитний уран з Казахстану
Казахстан, що забезпечує 40% світового видобутку урану, у 2023 році продав дві третини своєї продукції Росії, Китаю та на внутрішньому ринку, тоді як частка постачань у США, Канаду, Францію та Велику Британію скоротилася до 28%.
США та Європа постають перед дедалі більшим ризиком дефіциту урану на тлі зростання попиту на ядерну енергію. Основний постачальник, Казахстан, переорієнтовує постачання на Росію та Китай, що скорочує доступність сировини для західних країн. Про це повідомляє Financial Times.
За даними аналітиків, Москва та Пекін активно конкурують за ресурси у Центральній Азії та Африці, посилюючи тиск на ринок. Водночас запаси урану, що залишалися після аварії на АЕС Фукусіма, поступово вичерпуються.
Західні держави планують суттєво розширити використання ядерної енергії до 2050 року, але нинішні проблеми з постачанням можуть загрожувати цим планам.
Казахстан, який забезпечує 40% світового видобутку урану, у 2023 році продав дві третини своєї продукції Росії, Китаю та на внутрішньому ринку, тоді як частка постачань у США, Канаду, Францію та Велику Британію скоротилася до 28%.
Додатковий ризик створює Нігер, ключовий постачальник урану для європейських АЕС, який минулого року зменшив експорт до ЄС на третину.
Експерти застерігають: якщо Захід не вживатиме заходів для забезпечення стабільного ланцюга постачання, глобальна ядерна енергетика може постати перед серйозними викликами.
Раніше стало відомо, що Росія віддасть Китаю уранові копальні у Казахстані. Запаси урану в Казахстані, який поки не має власної АЕС, становлять приблизно 15% від усіх світових і поступаються лише австралійським.
Уран для Китаю: як світу обіграти РФ у ядерному “покері”